Hacca giden Müslümanların tüm günahları af edilecek mi?

Zengin olan Müslüman hacca giderek önceden işlemiş olduğu günahlarından kurtuluyor. Bu durum o zaman ahirette de zengin ile fakir arasında ayrımın olduğu anlamına gelmiyor mu?

Demek ki hacca giden her insanın bütün günahlarının affolunması yolu açıktır. Ancak yukarıdaki şartlara uyulduğu takdirde ve her hacının veya umrecinin durumuna göre günahlarının tamamı veya bir kısmı bağışlanmaktadır, Hacca giden Müslümanların tüm günahları af edilecek mi?

Hacca giden kişinin günahlarının silinmesine sebep olan bazı şartlar ve sır vardır. Ancak bu şartların yerine getirilmesi ile sırrın açılması mümkündür. İman sağlam, ibadetlerini devamlı yapmak, iyi niyet ve haramlardan sakınmak gibi şartları yerine getirerek geçmiş günahları af olur. Hacdan sonrada bu günahları işlemeye devam ederse bu nedenle günahları kat kat artacaktır .

Hacca giden her Müslümanın bütün günahlarının af edilmesinin yolu açıktır. Ancak bununda şartlara uyulduğu takdirde Hacca giden her Müslümanın günahlarının tamamı veya bir kısmı bağışlanmaktadır.

Hac yapmak için genel şartları nelerdir?

Haccın şartları; Hac yapmak için erkekler ile kadınları içine alan genel şartlar vardır. Ancak kadınlarla ilgili özel şartlar vardır. Hacca giden Müslümanların tüm günahları af edilecek mi? Bu şartlar ikiye ayrılır. Bunlar tam olarak uygulanınca hac farz olur. Aksi takdirde farz olmaz.