Hz.Peygamberimize İlk İnananlar

Hz.Peygamberimize İlk İnananlar

Hz.Peygamberimize ilk inananlar. Eşi Hz.Hatice (r.a) ve yakınındaki insanlardı. Hz. Peygamberimiz’in Amcası Ebu Talib bin Abdulmuttalib ‘in oğlu olan Hz.Ali  (r.a),Hz. Zeyd (r.a)’ı kölelikten azad etti ve kendisine evlat edindi,Ve en yakın arkadaşı ve dostu olan Hz. Ebubekir (r.a) ilk Müslüman olanlardı. Sonra Müslüman olanların sayıları yavaş yavaş artmaya başladı. Her şeyden önce Hz. Ebubekir (r.a), yumuşak huylu, bilgili, Kureyşliler tarafından  sevilen ve saygı gösterilen biriydi. Bir çok kişinin İslam’a girmesi onun aracılığıyla gerçekleşti.

İslam’ın İlk Yılları

İlk Müslümanlar  Hz.Muhammed (s.a.v) in kendilerine gösterdiği biçimde Hz. Muhammed (s.a.v)’in tarif ettiği şekilde namaz kılmaya başladılar. Namaz kıldıklarını yakınlarından gizliyorlardı. Namazlarnı ya evlerde kapıları üzerlerine içerden kilitleyip, dışardan açılmayacak şekilde kilitlerler, ya da ıssız ve kuytu sessiz yerlerde kılıyordular.Ama Bu ilk  Müslümanlar Müslümanlıklarını gizli tutmaya çalışsalar da yada Namaz kılarken gözlenmek ve izlenmekten kurtulamıyorlardı.

Bu sırada, bir yandan Hz.Muhammed (s.a.v) yanına gelenleri, bir yandan da Hz.Ebubekir (r.a), yanlarına gelenleri  Müslüman olmaları için  İslam dinine davet ediyorlar,Kureyşlilerden İslam dinine girenler hızla çoğalıyordu. İslam dini, Mekke’de yayılmaya ve Mekke halk arasında konuşulmaya ve tartışılmaya  başlamıştı. İlk üç yıllık devrede, bu şekilde halkı gizlice İslam dinine  davet etmeyle geçti.