Hz. Muhammed (s.a.v)in Zamanındaki Oruç, Kuran’da Nasıl Anlatılıyor

Ramazan ayında tutulan oruç, Hz. Muhammed (s.a.v)in Mekke’den Medine’ye hicret ettikten iki yıl sonra farz kılınmıştır.  Hz. Muhammed (s.a.v) sadece 8 yıl Ramazan orucu tutmuştur.

Hz. Muhammed (s.a.v) tuttuğu Ramazan ayındaki oruçları kış mevsimine, günlerin kısa olduğu zamana denk gelmiştir.  Hz. Muhammed (s.a.v) in ömrü yetmediği için yaz günlerinde Ramazan ayı oruçunu tutmamıştır.

Hz. Muhammed (s.a.v) ilk Ramazan ayı orucunu 624 yılının Şubat ayında tutmuştur. Hz. Muhammed Şubat ve Aralık ayları arasında oruç tutmuştur.

Acaba Hz. Muhammed (s.a.v)’in ömrü yaz günlerine de yetseydi ve uzun yaz günlerinde de oruç tutmuş olsaydı oruçla ilgili yeni bir düzenleme, veya yeni bir vahiy gelir miydi? Zira Hz. Muhammed (s.a.v)’in yaşamında bazı uygulamaların ve ibadetlerin zaman içinde değiştiği ve bu değişimin vahiyle bildirildiği malumdur. 

Oruç konusunda da değişim olmuştur. Nasıl olduğunu anlatalım…

Müslümanlara Ramazan ayında oruç ilk farz kılındığında Müslümanlar da aynen Muharrem orucu gibi tutuyordu.  Muharrem orucu tutmayı Araplar Yahudilerden öğrenmişlerdi. Müslümanlar Muharrem orucunda yalnızca tek öğün yerdiler. Ve bir sonraki günün orucu yatsı vaktiyle birlikte başlardı. Akşam ezanıyla açılan oruç, yatsı ezanıyla başlardı niyet edilerek devam ederdi. O dönemde akşam ile yatsı arasında yemek ve içmek serbestti, cinsellik yasaktı.

Ancak bu kurallar bazı hadiselerden sonra değişti.

Değişim Bakara Suresi 187. Ayette vahiy yoluyla bildiriliyor.

Bakara Suresi 187. Ayette oruç gecelerinde iftardan sonra cinsel ilişkinin serbest bırakıldığı ve oruca niyet etme başlama vakti bildirilmiştir. Oruca başlamak için siyah iplikle beyaz ipliğin arasındaki farkın ayırt edilecek kadar havanın aydınlanmasının esas alınması gerektiği belirtilmektedir. Ayette:

“Oruç gecelerinde ( iftar açtıktan sonra imsak saatine kadar ) kadınlarınızla cinsel ilişki size helal kılındı… Allah bu yüzden (sahabelerden bazıları iftarını açtıktan sonra gece cinsel ilişkiye girdiklerini peygambere söylerler) sizin kendinizi yiyip bitirdiğinizi bildiği için tövbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık eşlerinize zevcelerinize serbestçe yaklaşın… Tan yerinin ak ipliği kara ipliğinden (imsak vakti girinceye kadar) ayırt edilinceye kadar yiyin için. Daha sonra da gece (imsak vakti girince oruca başlayın ) oluncaya değin orucunuzu tamamlayın…