Ramazan Ayı Müslümanlar İçin Neden Önemli?

Ramazan Ayı Müslümanlar İçin Neden Önemli? imam-ı Rabbani hazretleri şöyle buyuruyor :
Müslümanlar için mübarek Ramazan ayı, çok şerefli ve önemlidir.

Ramazan ayında yapılan ibadetler, bol bol nafile namaz kılmak,

Allah Tealaya zikir etmek,

Sadaka vermek

Fakirlere yardım etmek,

Ramazan ayı içinde yapılan bütün bu nafile ibadetlere verilecek olan sevap, diğer 11 aylarda yapılan farz ibadetler gibidir.

Bu Ramazan ayında yapılan bir farz ibadeti, diğer 11 aylarda yapılan yetmiş farz ibadeti gibidir. Ramazan ayında bir oruçluya iftar yemeği veren kişinin günahları affolur. Cehennem azabından azat olur.

İftar verilen kişilerin sevabı kadar, ayrıca iftar veren kişilere de sevap verilir.

O oruç tutan kişinin sevabı hiç azalmaz, Ramazan Ayı Müslümanlar İçin Neden Önemli?

Ramazan ayında emri altında bulunan kişilerin, Ramazan ayında işlerini hafifleten, emri altında bulunan kişilerin ibadet etmeleri için kolaylık gösteren kişilerde de affolur, Cehennem azabından azat olur.

Hz. Peygamberimiz Ramazan ayında, esirleri azat eder, Ramazan ayında Hz. Peygamberimiz her istenilen şeyi verirdi. Bu Ramazan ayında ibadet eden ve bu aya saygı duyan, iyi iş yapabilenlere, bütün sene Ramazan ayında yaptığı gibi bu işleri yapmak nasip olur.

Ramazan ayına saygısızlık eden kimsenin, ve günah işleyenin bütün senesi tamamen günah işlemekle geçer.

Orucun ve Ramazan ayının fazileti

Ramazan ayını fırsat bilmeli, Ramazan ayında elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Bu Ramazan ayın da Allah tealanın razı olduğu işleri ibadetlerini yapmalıdır.

Ramazan ayını , ahireti kazanmak için iyi bir fırsat olduğunu bilmelidir.

Kur’an-ı kerim, Ramazan ayında indi. Kadir gecesi, Ramazan ayının içindedir. Ramazan ayında, orucu erken açmak, sahuru imsak girene kadar geç yapmak sünnettir. Hz. Peygamberimiz bu iki sünneti yapmaya çok fazla önem verirdi.

Ramazan ayında, her gün, günahlarından dolayı Cehenneme girmesi gereken, Müslümanlar affolur, azat olurlar. Ramazan ayında, bütün Cennet kapıları açılır.

Cehennemin kapıları kapatılır. Ramazan ayında Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Ramazan ayında Rahmet kapıları açılır.

Açıktan oruç yiyen kimse, Ramazan ayına hürmet etmemiş olur. Namaz kılmayan veya kılamayan kişininde, oruç tutması gerekir ve Ramazan ayında haramlardan kaçınması gerekir.

Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevaptır. Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır.

Hadis-i şerifte, (Özürsüz, Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz) buyuruldu.

[Tirmizi] (Ama orucu kazaya bırakmayı mubah kılan dini bir mazeret varsa, o zaman ramazan orucunu kazaya bırakmak günah olmaz.) Ramazan Ayı Müslümanlar İçin Neden Önemli?

ramazan
r
ramazan
ramaz
ramazan-3