Ramazan Ayında Oruç Tutmak için ne zaman niyet edilir?

Ramazan Ayında Oruç Tutmak için ne zaman niyet edilir?

Müslümanlar için niyet etmek, yapılacak olan tüm dini ibadetlerinin kabul olması için ön şartıdır. Müslümanlar için niyet etmeden yapılacak olan amelin ve ibadet’in hiç bir değeri olmaz ve kabul edilmez. Yapılacak olan amelin ve ibadet’in Niyet etmenin asıl gerçekleşeceği yer ancak kalbidir. Bir kimse yapacağı ibadete başlamak için ilk evvel o ibadetin bilincinde olur, ve ibadetini yapar. Yapılacak olan ibadet veya amel için önce o niyetin dil ile söylenmesi ve kalp ile tasdik edilmesi gerekir.
Bu niyetin yapılması dinen gerekli olan ve güzel olan şeydir . Bunun için Ramazan ayında tutulacak oruç için kalpten oruç için niyet etmek yeterlidir. Ramazan Ayında Oruç Tutmak için ne zaman niyet edilir?

Ramazan ayı orucuna  niyet etme zamanı, Öğle namazının vaktinin girmesine 1 saat kalana kadar oruç için niyet edilir.

Hanife Mezhebine mensup kişiler için:

Ramazan Ayında tutulacak olan orucun zamanı ve ne kadar süre tutulacağı Türkiye Diyanet işleri tarafından görevli uzmanlara yaptırılarak zamanı belirlenir.
Hanefi Mezhebine göre Ramazan ayında oruca niyet etme zamanı sahura kalktıktan sonra sahurla o gün kuşluk vaktine kadar oruca niyet edilmelidir. Öğle namazının vaktinin girmesine 1 saat kalana kadar oruç için niyet edilir

Şafii Mezhebine mensup olan kişiler için :

Şafii Mezhebine göre Ramazan ayında oruca niyet etmek için sabah imsak vakti girene kadar niyet edilir. Eğer Şafii mezhebine bağlı biri mensup biri imsak’tan önce oruç için niyet etmeyi unutsa, oruç tutmak için niyet etmeyi unuttuğu için  o günün orucunu tutar fakat şafii mezhebine göre oruç için vaktinde niyet etmediği  için o gün oruçlu sayılmadığı için o günün yerine tekrar kaza orucunu tutar.