Oruç için açıklama! Dünya Müslüman Alimler Birliğinden

Müslüman Alimler Birliği, Ülkemizde ve tüm dünyada etkili olan yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgın hastalığının, Müslüman olan ve (Kovid-19) hastalığına yakalananların dışındakiler için oruç tutmaması için engel oluşturmadığını duyurdu.

Müslüman Alimler Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, Ramazan ayına az bir zaman kaldığı için, İslam aleminin Kovid-19 pandemi konusundaki durumunun yakından titizlikle takip edildiği belirtildi. Oruç için açıklama! Dünya Müslüman Alimler Birliğinden

Dünyadaki bütün devletleri etkisi altına alan Kovid-19 salgın döneminde Ramazan ayında Müslümanların oruç tutup veya tutulmayacağı konusunda bir çok fikir ve karmaşanın yaşandığı ve Müslümanların dikkatini çekmek için şu açıklamaya, ve ifadelere yer verildi:

karantina

“İslam dininin şartlarından ve farz olan temel kurallarından biri olan Oruç Ramazan ayında Oruç tutmaktır, Oruç hastalık durumlarında, seyahat ederken, yaşlı ve oruç tutamayacak kadar zayıf ve kadınlarda gebelik gibi durumlarda muaftır. Bunun dışındaki tüm Müslümanların üzerine kesin hükümleriyle farzdır. Kovid-19 da hastalığa yakalananlar ve tutamayacak durumda olan bu kişiler hariç Kovid-19 hastalığını atlatmış ve sağlığı yerinde olanlar oruç tutmamak için geçerli bir sebep değildir. Oruç için açıklama! Dünya Müslüman Alimler Birliğinden

Bilimsel ve tıbbi olarak araştırmalar sonucu, Ramazan ayında oruç tutmanın İnsanın bağışıklık sistemini zayıflatmadığını, ve aksine daha çok İnsanın vücudundaki hücreleri yenilediğini ve İnsanın vücuduna fayda sağladığını göstermiştir.”