Ramazan Orucuna ne zaman niyet edilir?

Ramazan Orucuna ne zaman niyet edilir?

İslam dininde niyet etmek, yapılacak ibadetlerin kabul olması için ön şartıdır. Niyet etmeden yapılan amelin ibadet değeri olmaz ve kabul edilmez. Niyeti etmenin asıl gerçekleştiği yer insanın kalbidir. Bu da yapılacak olan ibadete başlamak için ilk önce o ibadetin bilincinde olmakla yapılır ve gerçekleştirir. yapılacak ibadet için önce niyetin dil ile söylenmesi gerekir, kalben yapılan niyetin dışa vurulmasından ibaret olup,
yapılması dinen güzel olan şeydir . Buna göre her yapılan ibadetlerde olduğu gibi Ramazan orucunda da kalben oruç için niyet etmek yeterlidir. Ramazan Orucuna ne zaman niyet edilir?

Ramazan orucu ile günü belirlenmiş adak orucu ve nafile oruçlarda niyet etme zamanı, öğle namazına yaklaşık 1 saat kalana kadar niyet edilir. Bunun dışındaki oruçlarda yani, kefaret orucu, kaza orucu, ve adak oruçlarında günü belirlenmemiş ise “imsak”tan önce niyet edilmesi gerekir.

Hanife Mezhebine Göre:

Ramazan Ayında Oruca Ne Zaman Niyet Etmeliyiz?  

Ramazan Ayında tutulan orucun zaman ve süreleri Türkiyede Diyanet tarafından uzmanlara yaptırılarak belirlenir.
Ramazan ayında oruca niyet etmek için belirlenen zaman sahura kalktıktan sonra sahurla o gün kuşluk vaktine kadar oruca niyet edilmelidir.

Şafii Mezhebine Göre:

Ramazan Ayında Oruca Ne Zaman Niyet Etmeliyiz? 

Ramazan Ayında tutulan orucun zaman ve süreleri Türkiyede Diyanet tarafından uzmanlara yaptırılarak belirlenir. Şafii Mezhebine göre Ramazan orucuna niyet etmek imsak vakti girene kadar niyet edilir.Eğer Şafii mezhebine mensup biri imsaktan önce niyet etmeyi unutsa, niyet etmeyi unuttuğu için  o günün orucunu yine tutar fakat şafii mezhebine göre vaktinde niyet etmediği  için oruçlu sayılmadığı için o günün yerine kaza orucu tutar.

Hanife Mezhebine Göre / Şafii Mezhebine Göre

Ramazan ayında tutulamayan orucun yerine kazası , oruçların kazasına ve keffaret oruçlarına tutmak için niyet yatsı namazından sonra  imsak vakti girene kadar yapılır. İmsak vaktinden sonra yapılan niyet oruçun aslına uygun olmaz.

  Ve keffaret oruçlarına niyet ise, yatsı namazından sonra  imsak vakti girene kadar yapılır. İmsak vaktinden sonra yapılan niyetle oruçun aslına uygun olmaz.

Şafii Mezhebine Göre

Nafile oruçu tutan kişi için, kişi güneş batana kadar niyeti caiz olur. Yeter ki kişinin niyete kadar orucu bozacak birşey yapmasın.