Ramazan ismi Ramazan ayına neden verilmiştir?

*Ramazan ismi Ramazan ayına neden verilmiştir. Ramazan ismi ne anlama gelmektedir.*رمضان – Ramazan

Ramazan, Arapça dilinde bir kelimedir. Ramazan isminin Bu mübarek aya verilmesinin sebebi şöyle belirtilmiştir:

1- Yaz mevsiminin, (sonbahar) sonunda güz mevsiminden (ilkbahar) önce Dünyanın bir çok yerine yağan yağmur yer yüzünü tozdan temizlemek için yağan yağmur manasına gelen “*Arapca da ramda*” kelimesinden alınmıştır. Bu yağan yağmurun yer yüzünün bir çok yerini temizlediği gibi, Ramazan ayı da Müslümanların işledikleri günah ve kirlerinden temizler. Ramazan ismi Ramazan ayına neden verilmiştir?

Bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (s.a.v);

2- Dünyada Güneşin çok şiddetli ve hararetinden taşların yanması ve taşların aşırı derecede kızması ve ısınması anlamında olan “*Arapca da ramad*” kelimesinden alınmıştır. Böyle çok sıcak ve kızgın yerde yürüyen insanların ayakları yanar, çok zahmet ve sıkıntı ve zorluk çeker. Bunun için oruç tutan Müslüman çektiği açlığın ve çektiği susuzluğun hararetine katlanır, zahmet sıkıntı ve zorluk çeker. Kızgın olan yerde yürüyenlerin ayaklarını çok yaktığı ve acı çektirdiği gibi, Ramazan da oruç tutmak müminlerin günahlarını temizler, Allah teala af eder.

3- Kılıcın kesen yüzeyini veya ok’un uç demirini inceltip keskinleştirmek için ışıltılı, parlak iki taşın arasına koyup döğmek anlamında olan “*Arapca da ramd*” dan alınmıştır. Ramazan ayına Ramazan isminin verilmesi de Arapların Ramazan ayında silahlarını bileyip hazırladıklarındandır.