Oruçluya Mekruh Olan Ve Mekruh Olmayan Şeyler Nelerdir?

Oruçluya Mekruh Olan Ve Mekruh Olmayan Şeyler Nelerdir?

Oruçluya Mekruh Olan Ve Mekruh Olmayan Şeyler Nelerdir? Oruç olan kişi için dişleri fırçalamak içinsu ile ıslatılmış misvak veya fırça kullanmak, (İmam Ebû Yusuf’a göre mekruhtur).Hanefi Mezhebine göre (İmam-ı A’zam ile İmam-ı Muhammed’e)  oruçlunun dişlerini fırçalamak için su ile ıslatılmış misvak veya fırça kullanmasında, dişlerini fırçalamasında hiç bir sakıncası yoktur.

Oruçlu olan kişi diş macunu sürülmüş fırça ile dişlerini fırçalaması mutlak manada Mekruhtur ve kerahet vardır. diş macunu sürülmüş fırça ile dişlerini fırçalamaktan sakınılması gerekir ve orucu bozabilir.

Oruçlu olan kimsenin, yenecek bir  şey’in tadına veya tuzuna bakması mekruhtur. Eger kadının  kocası yemek konusunda çok titiz ve huysuz ise kadınlar pişirdikleri yemeklerin boğazlarına kesinlikle kaçırmamak şartıyla, kadınlar bu nedenle yemeklerin tadına, tuzuna bakabilirler.

Oruçlu olan kişi, satın alacağı bal, yağ gibi bir şeyde aldatılmaktan korkuyorsa, bal, yağ gibi bir şeylerin boğazına
kaçırmamak şartıyla bakmasında bir sakıncası yoktur.

Oruçlu olan kişi abdest alırken ağzına fazladan su ile doldurmak, burnunuda fazladan su çekmek ve  su ile ağzını doldurup bu suyu o kişi ağzında abartarak tutması veya ağzında suyu uzun zaman  tutması da mekruhtur.

Oruçlu olan kişi sakız çiğnemesi. Sakız çiğnemenin sadece mekruh olup orucu bozmaz diye sakız çiğnemekte uygun değildir, orucu bozar.

Oruçlu olan kişi serinlemek amacı ile ağzına burnuna bol miktarda su alması ve bu suyun genzine kaçma rizki olduğundan  mekruhtur.

Oruçlu olan kadın veya erkek eğer nefsine uymak istemiyorsa, nefsine güvenemeyen biri hanımını veya kocasını öpmesi ve oynaşması da mekruhtur. Çünkü erkekte meni gelme ihtimali var, bunun için orucun bozulma ihtimali vardır. Aşırı  olmamak kaydıyla ve kendinden emin olmak şartı ile, erkek hanımını öpe bilir.

Karı ile kocanın Oruçlu olarak çıplak halde birbirlerine sarılmaları mekruhtur, Karı ile koca nefislerinden emin olsalar bile mekruhtur.

Oruçlu olan kadın ve Erkeğin bir birlerinin dudaklarını emmeleridede mekruhtur.

Oruçlu olan kiş tükrüğünü ağzında biriktirip bolca yutmak. tükrüğünü ağzında biriktirip bolca yutmak orucun mekruhlarındandır.