Haccın farzları Nelerdir?

Haccın farzları Nelerdir?

Haccın farzları üçtür. Bu üç farzdan Biri yapılmazsa hac sahih olmaz. Yani bu 3 Farzdan birini yerine getirmemişse hac eksik yapılmış olur sevabını veya hacın kabulünü sadece Allah Teala bilir.

Hac vaktinin gelmiş olması. Hac vakti, toplam Arefe ve bayram günleri ile birlikte, beş gündür. Bir kimse ömründe hali vakti yerindeyse sağlık problemi yoksa maddi durumu yeterliyse ömründe bir kere hacca gitmesi farzdır. Haccın farzları Nelerdir?

haccın Farzları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsan tıkla


1- Haccı ihramlı yapmak:

İhram, Önce niyet etmek ve bol bol telbiye çekmek, ve hacda dinen ve hac esnasında yasak olan şeylere uymaktır.
İhram beyaz bir peştamal gibidir , İhram iki beyaz bez oluşur, birini belden aşağı sarılır, diğeri de, omuzlara sarılır. İhram iple bağlanmaz, İhram düğümlenmez. İhram kuşanılan bu iki beze denildi. Hac veya Umre Tavafa başlarken, ihramın ortasını sağ koltuk altından alınır, İhramın iki ucunu sol omuz üstüne getirmek sünnettir.

İhram hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsan Tıkla

2- Hacda Vakfeye durmak:

Kurban bayramında Arefe günü, Arafat dağının, Vadi-yi Urene denilen bölgesinde , öğle ve ikindi namazlarını kıldıktan sonra vakfeye durmaktır. Vakfeye durmak demek . Hacı olacaklar orda imama karşı ayakta dururlar, veya ayakta duramazsa, o zamanda oturup imamın duasını sonuna kadar dinler. İmamın duası bittikten sonra, oturabilir, yatabilir.  Zilhiccenin dokuzuncu yani Kurban bayramında Arefe günü Arafat’ta bulunmayan kişi veya Arafat’tan geçmeyen bir kimse, hacı olmaz. Haccın farzları Nelerdir?

Hacda ceza Gerektiren durumları bilmek için Tıkla.

3- Kabe-i Muazzamayı Tavaf-ı Ziyaret etmektir:

Kabe-i Muazzama da , Mescid-i haram içinde, Kabe-i Muazzama’nın etrafında 7 kez dönmek demektir. Tavaf ‘ın dördü farzdır, ve üçü de vacib dir toplamda Kabe-i Muazzama’nın yedi kere dönülür. 

Haccın farz olmasının şartları nelerdir?

Haccın vücub şartları :1. Hacca gidecek kişi Müslüman olması.
2- Hacca gidecek kişi Haccın farz olduğunu işitmesi ve bilmesi lazımdır.
3- Hacca gidecek kişi akıllı olması. Aklı dengesi yerinde olması.
4- Buluğ çağına girmiş olmak, ergenliğe ulaşmış olmak.
5- Hacca gidecek kişi Hür olması, köle veya hapiste olmaması.
6- Hacca gidecek kişi hacca götürüp getirecek ve geride kalanlara yetecek kadar, helal parası olması.
7- Hacca gidecek kişi Hac vaktinin gelmiş olması. Hac vakti, toplam Arefe ve bayram günleri ile birlikte, beş gündür. Bir kimse ömründe hali vakti yerindeyse sağlık problemi yoksa maddi durumu yeterliyse ömründe bir kere hacca gitmesi farzdır .
8- Hacca gidecek kişi Hacca gidemeyecek kadar, kör olmaması, hasta olmaması, ve çok ihtiyar ve sakat olmaması gerekir. Haccın farzları Nelerdir?

Haccın Kabul Olması İçin Şartları Nelerdir ? buraya Tıkla