Regaip Kandili Neden Kutlanır?

Regaip Kandili Neden Kutlanır?

Recep ayı geldiğinde ilk haftanın ilk Cuma gecesine Regaib kandil gecesi denir. Recep ayının bu ilk Cuma gecesine Regaib gecesi adını melekler koymuştur. Cuma geceleri İslam dini açısından kutsal bir gecedir. Regaip Kandili Neden Kutlanır? ve niçin kutlanır? Türkiyede ve bir çok islam Ülkelerinde Camilerde Kur’anı kermi ve Mevlitler okunur. ve küçükler büyüklerini bu gece ziyaret ederler kandillerini kutlarlar.

Regaip Kandili Neden Kutlanır? ve niçin kutlanır?

Bu iki kutsal gece aynı güne denk geldiğinden, en kıymetli günlerden oluyor. Allah’ü teâlâ (c.c) bu gecede, Müminlere,  Duaları ve isteklerine ihsanlar ve  ikramlarda bulunur. Ve bu gün Allah’tan istekte bulunanın tüm yıl bir sonraki Ragaib kandiline kadar bolluk ve bereket içinde geçmesi için dua edilir.

Bu geceye saygı gösterenleri ve af edenleri affeder. Regaib gecesinde yapılan duaları  kabul olur, namaz kılana, oruç tutana, sadaka verenlere ve yapılan bu ibadetlere, sayısız ve sonsuz sevaplar verilir.

Bir yıl içinde İslam alemi için dini vechibelerden önemi olan üç aylar vardır. Bu aylar Hicri Takviminde  kutsal olan, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.

Üç ayların başlangıcı Hicri Takviminin Recep ayının başlamasıyla başlar.

Regaip Kandili Neden Kutlanır?
Regaip Kandili Neden Kutlanır?

Recep ayı, içinde iki kandil gecesi bulunmaktadır, Biri  Regaib kandili diğeri ise Miraç kandilidir ,Bu İki Kandilin bu ayda bulunması nedeniyle erdemli bir aydır.

Regaib kandilinin faziletine gelince,  Regaib kandilinde  İlk önce Sahabelerden aktarıldığı, ve İslam alimleri yazdıkları ve söylediklerine göre Hz. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) Yüce Allah’ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu sebeple şükür ve hacet için namaz kıldığını bildirmektedirler. 

Dilek ve istek ne demektir. Hacet Namazı ise Gece Namazla Alemleri yaratan Yüce Allah’dan dileklerimiz ve isteklerimizi bildirmek için kıldığımız  bir namazdır. Gece yarısından sonra bol bol namaz kılıp Allah’tan istekte ve dileklerde bulunmamız, Annemiz , babamız, Çoçuklarımız, Yakın aile fertleri için Devletimiz için, Milletimiz için hayra yoracak isteklerde bulunmamız için cenabı Allah’tan kullarına Dua için istemek için yalvarmak için verilmiş kutsal bir gündür.

Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib kandilidir. İslâm âlimleri, Hz. Peygamber (s.a.s)’in bu gecede Yüce Allah’ın  Rahmeti yani Allah kullarına acıması, kullarını bağışlaması, kullarına yardım etmesi  bereketi yani her şeyin bol olduğu bir yıl  ikramda bulunmasıdır. Bu nedenle Müslümanların bu gece şükür ve hacet için namaz kıldığını bildirilmiştir.