Kandillerde Hacet Namazı Kılmak İçin

Kandillerde Hacet Namazı Kılmak İçin

Kandillerde Hacet Namazı Kılmak İçin: Hacet Allah’tan istemek dilekte bulunmak demektir. Alemlerin  yerin ve arşın Rabbi olan Allah isteklerimiz neyse stemek, ve dileklerimiz neyse dilekte bulunmak. Kandil gecelerinde kıldığımız hacet Namazıyla Allah’tan acil isteklerimizin yerine gelmesi için kıldığımız bir namazdır.

Hacet namazı ile hem dünya ve yaşarken,  isteklerimizin ve dilekte bulunduklarımızın gerçekleşmesi için, ( evli değilsen evlenmek için , evin araban yoksa ev araba istemek işsizsen iş istemek, evlat, sağlık sınav……) Perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde veya kandillerde arzu edilirse hergün kılınabilecek bir namazdır.

Hacet Namazı kılarken ile asıl istememiz gereken aslında hayati mesele ise bizim için gönderilen Mürşid Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v)’in izinde giderek kemale ermektir.

Hacet Namazını kılarken dünyadan ilişkiyi kesmek hiç bir şeyi namaz esnasında aklımıza getirmemek, sadece Allaha iman ederek huşu üzerine kılınırsa ve inanarak  bıkmadan usanmadan dilekte ve istekte bulunmaktır.

Hacet namazı kaç rekat kılınır?

Regaip kandili gecesi yatsı namazından sonra Hacet namazı 2 Rekat, 4 Rekat,8 Rekat veya 12 rekat kılınabilir.

Hacet namazında ilk önce  niyet edip elleri bağladıktan sonra  Fatiha  sonra arkasına üç defa Âyetel-Kürsî okunur. ve 2
Hacet namazının ilk birinci 1. rekatında:                      Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî okunur
2. Rekâtında:                                                                            Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.
2. Rekâtin sonunda:                                          Tahiyyat Ettehiyyâtü +salli +barik
3. Rekâtta:tekrar:                                 Subhaneke + Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.
4. Rekâtta  :                                                                  Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.
Rekâtin sonunda:                                  Tahiyyat  Ettehiyyâtü + salli +  bârik +Rabbenâ duaları okunur.

Eğer Hacet namazını 4 rekat olarak kılmak isterseniz düncü rekatta selam verbilirsiniz.

Eğer Hacet namazını 8 rekat olarak kılmak isterseniz her Dört rekat bitiminde selam verilir.

Bu şekilde 12 rekat namaz kılarsanız her dört rekatta selam verilir. selam verildikten sonra bir sonrakine başlarken niyet etmeyi unutmayın.

Berat Kandili

Her yıl, ay takviminin sekizinci ayı, üç ayların ikincisi dir.Şaban ayının on beşinci günü Berat gecesinde, o yılda olacak şeyler, amellerimiz, ömürlerimiz, ölüm sebeplerimiz, yükselmelerimiz, alçalmalarımız, yani her şey Levh-i mahfuzda Olmuş ve olacak her şeyin yazılı olduğu kitapta.yazılır. Hz Peygamber efendimiz, bu gece, çok ibadet ve çok dua ederdi geceyi ibadetle geçirirdi. Berat Kandilinin Önemi Nedir? bu sebeble islam dünyası için önemi çok fazladır.

Regaip Kandili

Regaip Kandili Bu iki kutsal gece aynı güne denk geldiğinden, en kıymetli günlerden oluyor. Allah’ü teâlâ (c.c) bu gecede, Müminlere,  Duaları ve isteklerine ihsanlar ve  ikramlarda bulunur. Ve bu gün Allah’tan istekte bulunanın tüm yıl bir sonraki Ragaib kandiline kadar bolluk ve bereket içinde geçmesi için dua edilir.