Namazı bozan şeyler içki içenler için

Namazı bozan şeyler içki içenler için
Namazı bozan şeyler içki içenler için

Namazı bozan şeyler  içki içenler için

Namazı bozan şeyler  içki içenler için de geçerlidir. İnsanı kendinden geçiren, konuştuğundan haberdar olmayan, veya Alkol, bira ,şarap, viski içip sarhoş oşan.

Tamamen veya kısmen bazı insanlar sürekli içtiklerinden sarhoş olmaları gecikir veya olmaz.

Uyuşturucu kullanan her türlü uyuşturucu alan Vucuduna enjekte eden veya içen bunlarda kendinden geçirdiği için harama girer.

Dokturlar tarafından verilen ilaç, mahiyetindeki yani ilacın içinde alkol veya ameliyat için bayıltılması, bu durumlar da zorunlu olduğundan haram değildir.

İçkiliyken yani sarhoşluğu gecene kadar, Namaz kılsa bile kendinde olmadığı için Namazın sevabını alamaz,  ama o vaktin borcu bazı din alimlerine göre ödenmiş olur. 

Ama doğru olanda, Alkol’ün etkisi geçene kadar ne yapılırsa yapılsın, tam kendini koruma, tam düşünme, ve sarhoşluğu tamamen geçmişse namazını abdestini alıp kılabilir

Alkollü içki içmek veya uyuşturucu almak haramdır. Okuduğunu anlayacak kadar veya ne söylediğinin farkına varana kadar.

Ve ayakta normal içmediği dönemlerdeki gibi sağlam duran, sallanmayan kişinin sarhoş olarak kıldığı namazları sahihtir, fakat kabul olmaz, yani sevabı olmaz. (Rıyad-ün-nasihin)

Sarhoşken ve uyuşturucu alan birinin namazını kılması ise haramdır. Ancak sarhoşluk durumu geçtikten sonra namazlarını kılması gerekir.