Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler

Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler 

Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler Bakara suresi/235

Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler de/Bakara suresi/235 :Eşlerinden boşanmış ,ama dinimize göre bekleme süresi dolmamış,bir kadınla, evlenmeyi gönlünüzden geçirmenizin bir günahı yoktur. Allah sizin gönlünüzden kalbinizden geçeni bilir.Onu Allahtan saklayamasın gizleyemesin.

Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler Bakara suresi/235: süresinin devamında : Eşlerinden boşanmış, ama dinimize göre bekleme süresi dolmamış bir kadınla,Dinimizce uygun şekilde onun da düşüncelerini, sizin onun hakkında ne düşündügünüzü sorabilirsiniz.Ama İddet süresi dolana kadar nikahınıza almaya kesin karar vermeyin, bekleyin

Bakara suresi/235 süresinin devamında : Ama dinin ve  doğru bulmadığı söz söylemekten başka bir şekilde kendileriyle gizlice görüşmeyin, ve sözleşmeyin.Bakara suresi/235’in devamında diyorki: Gizli görüşmekten.ve meşru sözler söylemekten kaçının.Ve bilin ki, şüphesiz Allah bağışlayandır, (kullara) yumuşak davranandır.

Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler/ Nisa suresi/22

Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler/ Nisa suresi/22 : Babalarınızın evli bulunduğu nikahlı kadınları, babanız nikah akdini fes etse yani kadını boşasa.O boşanmış kadınla nikahlanmayınız, evlenmeyiniz .İslam öncesi (cahiliye) döneminde yapılan bu davranış şüphe yok ki o, pek çirkindi,ve iğrendiren bir durumdu. Nisa suresi/22 ‘nin devamında: Ne kötü bir yoldu o!..O ne fena bir adetti.

 

Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler/ Nisa suresi/25

 Kuran’ı kerimde evlilik ile ilgili ayetler Nisa suresi/25 : İslam dinine mensup özgür mü’min bir kadınla evlenmek için, maddi ve manevi güçte değilse,ve onunla evlilik yapacak, nikahına alacak hadar mal varlığı yoksa onun yerine himayenizdeki cariye  veya efendilerini razı ederek mümin cariye ile nikahlan . Allah’u teala sizin imanınızı en  iyi bilendir. Cariyelerin sahipleriniden satın alın ve mehirlerini  örf ve adetlere göre verin. Evlenmeden önce bakın zina veya dostu varsa onunla nikahınıza almayın. Zina etmemiş, dost  edinmemişlerle evlenin. Evlendikten sonra, fuhuş yapacak olurlarsa, özgür kadınlar üzerindeki cezanın yarısı(nı uygulayın.) Evlendikten sonra, fuhuş yapacak olurlarsa, özgür kadınlar üzerindeki cezanın yarısı(nı uygulayın.)Sabrederseniz sizin için daha hayırlıdır. Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

Burda Nisa Suresi/ 25 Evlenmek istediğin kadını almaya gücün yetmiyorsa gücün yettiği kadını al diyor.