Fahrettin Paşanın İslam Tarihinde Unutulmaz Medine Müdafaası

Fahrettin Paşanın İslam Tarihinde Unutulmaz Medine Müdafaası

Fahrettin Paşanın Medine savunmasını yaparken, bir Osmanlı paşasının askeriyle tek vücut olmuş halidir. Fahrettin Paşanın İslam Tarihinde Unutulmaz Medine Müdafaası

Fahrettin Paşada vatanı ile Peygamber sevgisinin yansıması görülür. Medinenin tek Muhafızı Fahrettin Paşa, Medine’de olduğu sırada resmi yazışmalarında askerleri için “Mehmetçik” deyişini kullanır, onları Peygamber’in askerleri olarak görmektedir.

İngilizlerin Araplar üzerindeki oyunlarıyla, bedevilerin isyanlarıyla uğraşmakla, açlıkla mücadele etmesi, susuzlukla kendisinin ve askerlerinin mücadele etmesi.

Diğer taraftan 50 dereceyi  geçen kavurucu sıcakla mücadele ederler. Medinelilerin ve askerlerin başta olmak üzere İspanyol Nezlesiyle mücadele ederler. Askerlerin dişlerini ve çenesini düşüren İskorpit hastalığı olmak üzere türlü türlü hastalıklarla ve ağır olan çöl sicaklığı ve koşullarıyla canla başla mücadele eder,

Fahrettin Paşa ve askerleri Medine-i Münevvere’yi, Hz. Peygamber’in kabrini son ana kadar savunurlar, İngilizlerin ve bedevilerin teslim olmaları için çağrılarını geri çevirir.

Fahrettin Paşa’nın düşmana teslim olmayıp dik duruşunu ancak ve ancak sadece Peygamber sevgisiyle açıklanabilir . Çünkü Fahrettin Paşa Medine’yi “bütün İslam aleminin sırtını dayadığı yerdir, İslam aleminin manevi gücünü bu yerden alır” diye anlamak suretiyle bu kutsal Medine şehrine Fahrettin Paşa özel bir önem vermektedir.

Bu arada İngiliz ajanı olan Lawrence Arap kabilelerinide türk askerinin ve medinelerin aleyhine kışkırtıyor. “Osmanlı, Lawrence Arap kabilelerine Müslüman olmayan Almanya ile ittifak yapıyor diyor ve yakında Almanlar Mekke ve Medine’ye de girecektir diyerek Arapları Osmanlı Devleti aleyhinde kışkırtıyordu”.

Fahrettin Paşayı bu karışık ortamda Peygamber Efendimiz’in kabrinin bulunduğu Medine’yi savunmak üzere 23 Mayıs 1916’da Medine’ye görevlendirilirek gönderildi.

 

CAN VERİR, CANAN’I (S.A.V) VEREMEZ TÜRKLER

Fahrettin Paşa ve askerlerinin yazdığı bu destan Temmuz 1916’dan Ocak 1919’a kadar sürecek, Fahrettin Paşa ve askerleri Peygamber Efendimiz’in İngilizlere ve onlarla birlikte olan bazı hain arap kabilelerine bırakmamak için isyancılara ve İngilizlere karşı mücadele edilecektir. Fahrettin Paşanın İslam Tarihinde Unutulmaz Medine Müdafaası

İsyancıların Osmanlı askerlerine baskınları

İsyancıların Osmanlı askerlerine baskınlar düzenler, ve pusula kurar. İsyancıların Hicaz Demiryolu’nun bombalanması gibi pek çok olayın yaşandığı bu mücadele anında en önemli temel sorun askerlerin açlık ve susuzluğu olmuştur.

İngiliz Lawrence ve adamları tarafından Medine’nin Ve Osmanlı Askerlerinin kullandığı su kaynaklarının zehirler. Osmanlıdan Medine’ye gelen tren seferlerindeki aksamalar yüzünden hem asker hem de  Medine halkı yiyecek sıkıntıs çekmeye başlamıştır.

Medine halkın önemli bir bölümü şehri terk etmek zorunda birakılmıştır. Medine’deki Osmanlı Askerlerinin direnişi kırmak isteyen İngilizler, Hicaz Demiryollarını bombalar, ve böyle Medine’nin dış dünya ile bağlantısı tamamen kesilmiş ve sıkıntılar daha da artmıştır.

Buna rağmen Osmanlı askerleri Hz. Peygamber’in kabrini düşmana bırakmamakta kararlıdır. Osmanlı askerleri un ve yiyecek stokları azalınca hurmadan çorba yapıp içmişler, hurmanın çekirdeklerini öğüterek un elde edip ve hurma unundan ekmek üreterek yemişlerdi…