Fahreddin Paşa Askerlerin Açlığına Cekirgeli Çözüm

Fahreddin Paşa Askerlerin Açlığına Cekirgeli Çözüm

Medine’ye çok yakın olan Hicaz demir yolunun  Müdevvere İstasyonu’nun Şerif Hüseyin ve asiler tarafından ele geçirilmiştir. Fahreddin Paşa Askerlerin Açlığına Cekirgeli Çözüm.

Şerif Hüseyin ve asiler tarafından daha sonra Medine Kaleside kuşatıldı. Fahreddin Paşa Medinede çölün ortasında bütün çevresi ile irtibatı kesilmiş olarak bu kaleyi savunmaya başladı.
Osmanlı dan yardım alınamadığı için açlık, sefalet ve susuzluk ve askerlerde hastalıklar baş göstermeye başlamıştı. Fahreddin Paşa, bu şartlar zorluklar üzerine 7 Haziran 1918’de askerlerine çekirge yenmesiyle ilgili bir tebliğ yayınladı:

Çekirgenin serçe kuşundan ve etinden ne farkı var ?

“Çekirgenin serçe kuşundan ve etinden ne farkı var? serçe kuşundan tek fakı Çekirgenin  tüyü yoktur. Çekirgede  serçe gibi kanatlı ve uçuyor. Çekirge bitkiler ile besleniyor, Çekirge temiz ve taze olan şeyleri yiyor. Çekirgeler hem de tiryakidir ve keyif sahibidirler, Çekirgeler tütün bitkisinden ve limondan pek zevk alıyor. Bedevilerin en önemli gıdası ve yemekleri çekirgedir. Bedeviler sağlıklarını ve sağlamlıklarını ve diriliklerini ve sağlamlıklarını yedikleri çekirgelere borçludurlar…”. Fahreddin Paşa Askerlerin Açlığına Cekirgeli Çözüm.

Fahreddin Paşa Çekirgeleri doktorlara tetkik ve tahlil ettirdiği söyler,  çekirgenin yemek için ne kadar özellikleri olduğunu askerlerine  övmüştür, Fahreddin Paşa daha sonra  çekirgenin türlü ve farklı şekillerde hazırlanabilecek olan  bu yemekleri ayrı ayrı tarif etmiştir.