Ramazan Ayında Oruca Ne Zaman Niyet Etmeliyiz?

Ramazan Ayında Oruca Ne Zaman Niyet Etmeliyiz? 

Hanife Mezhebine Göre

Ramazan Ayında Oruca Ne Zaman Niyet Etmeliyiz?  Ramazan Ayında tutulan orucun zaman ve süreleri Türkiyede Diyanet tarafından uzmanlara yaptırılarak belirlenir.
Ramazan ayında oruca niyet etmek için belirlenen zaman sahura kalktıktan sonra sahurla o gün kuşluk vaktine kadar oruca niyet edilmelidir.

 

Şafii Mezhebine Göre

Ramazan Ayında tutulan orucun zaman ve süreleri Türkiyede Diyanet tarafından uzmanlara yaptırılarak belirlenir. Şafii Mezhebine göre Ramazan orucuna niyet etmek imsak vakti girene kadar niyet edilir.
Eğer Şafii mezhebine mensup biri imsaktan önce niyet etmeyi unutsa, niyet etmeyi unuttuğu için  o günün orucunu yine tutar fakat şafii mezhebine göre vaktinde niyet etmediği  için oruçlu sayılmadığı için o günün yerine kaza orucu tutar.

Hanife Mezhebine Göre / Şafii Mezhebine Göre

Ramazan ayında tutulamayan orucun yerine kazası , oruçların kazasına ve keffaret oruçlarına tutmak için niyet yatsı namazından sonra  imsak vakti girene kadar yapılır. İmsak vaktinden sonra yapılan niyet oruçun aslına uygun olmaz.

  Ve keffaret oruçlarına niyet ise, yatsı namazından sonra  imsak vakti girene kadar yapılır. İmsak vaktinden sonra yapılan niyetle oruçun aslına uygun olmaz.

 

Şafii Mezhebine Göre

Nafile oruçu tutan kişi için, kişi güneş batana kadar niyeti caiz olur. Yeter ki kişinin niyete kadar orucu bozacak birşey yapmasın.


Oruca Niyetin şartları:

* Ramazan ayında tutulacak oruç için her günü için ayrı niyet edilmelidir. Çünkü her gün için akşam ezanı ile iftar açılılır. Ve araya geceler girmekte ve gecenin sonunda imsaktan sonra sabah ezanıyla birlikte tekrar o günün orucu, ayrı bir ibadet sayılmaktadır.
* Bir kişi her hangi bir oruç tutmak için gece  niyet etse,  imsak vakti girmeden  orucu tutma  niyetinden caysa,veya dönse, bu orucu tumamanın bir günahı yoktur.

* Eger bir kimse kaza orucuna güneş doğduktan sonra niyet etse, o kişinin tuttuğu oruç kaza yerine geçmez, nafile oruç  tutmuş olur. Kaza oruçları için  kesinlikle imsak vakti girmeden önce niyet edilmesi şarttır.
* Bir kadın, daha adetli  iken o geceden oruca niyet etse, imsak vakti girmeden önce adetli döneminden çıksa ve yıkansa, oruç için ettiği niyeti kabul olur, o günün oruçunu tutması gerekir.

*Bir erkek eğer yatsı namazından sonra oruca niyet etse ve yatsa,  uyurken o gece rüyada cenabet olsa, sabah ezanı okunmadan önce uyansa ve yıkansa oruç için ettiği niyeti kabul olur, o günün oruçunu tutması gerekir.