Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) Mübarek Nurunun Yaratılması

Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) Mübarek Nurunun Yaratılması

Hz. Peygamber efendimiz (sav) dünyaya gelmeden  önce, Allah teala  kendi nurundan Hz. Muhammed (sav) yaratmıştır.
Hz. Muhammed (sav)’in nuru yaratılmadan önce hiçbir şey mevcut değildi.
Efendimiz Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurmuştur “Allah (c.c) cümle Alemi, ve Arşı mahlukatın tümünü yaratmadan önce benim nurumu kendi nurundan yarattı. Hz. Muhammed (sav) beni Allah (c.c) kendi nurundan yarattı.”Allah’ü Teala O yumuşak, hoş ve ince bir güzelliği olan nuru dörde böldü. Nurun birinci Bölümden kalemi yarattı  Nurun ikinci bölümden Levhi yarattı (kitapların yazıldığı yer)
Nurun üçüncü bölümden Arşı Azimi yarattı. Nurun dördüncü bölümden efendimize ayrıldı. Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) Mübarek Nurunun Yaratılması

 

Allah’ü Teala o kaleme yaz dedi

Allah (c.c) o  nurdan yarattığı kaleme yaz dedi. Kalem “ne yazayım ya rab’bim” diye sordu.
Yüce Yaradan Allah (c.c)

Kalem Allah’ü Tealaya   “Bu isim ne güzelmiş ki Allah isminle beraber yazdırıyorsun. Bu zat’ı muhterem kimdir diye sordu?”
Allah’ü Teala: “Ey kalem iyi davranışlı, ince, uslu, terbiyeli ve  edebli ol. Ey kalem O isim  Muhammed benim habibimin ismidir senide ey kalem  O’nun nurundan yarattım.”
Allah’ü Tealanın bu hitap karşısında  kalem Allah’ü Tealanın bu heybetinden  ortadan ikiye ayrıldı. O sözü söyleyen kısmı kesildi. Bu sırrın bir işareti olarak kalem yontulmadan yazamaz oldu. Alemlerin efendisi Hz Muhammed (sav) ‘in  nurundan yaratan Allah (c.c)hü kaleme tekrar yaz dedi.
Kalem Allah’ü Tealaya tekrar sordu. Ne yazayım ya Allah’ım? Allah’ü Teala Kaleme Bismillahir- rahmanirrahim. Cümlesini tam bir tazimle,düzenli ve sırasıyla yaz buyurdu. Ve Besmele yani Bismillahir- rahmanirrahim. tamam oldu.

Allah’ü Teala kaleme “Ey kalem sen benim üç ismimi tazimle düzenli ve sırasıyla tam yedi yüz yılda tamamladın. Ben bu isimlerimi Resulümün ümmetine bağışta bulunacam ve ihsan edeceğim. Celalime yemin ederim ki, O Resulümün ümmetinden erkek veya kadınlarından bir kulum Samimi, candan. Halis ve içi temiz olan ve Hulusi kalb ile Bismillahirrahmanirrahim diyen erkek veya kadınların iyilik defterlerine yediyüz sevab yazdırırım. Seyyie Kötülük, günah defterinden yediyüz günahını silerim.