Peygamber Efendimizin Hendek Açanlara Yemek Ziyafeti Mucizesi

Peygamber Efendimizin Hendek Açanlara Yemek Ziyafeti Mucizesi

Medine de o senelerde kuraklık yüzünden kıtlık çekiyorlar

Medine’nin kuzeyinde Hendek kazı işini Müslümanlar hiç ara vermeden  bitirmek için durmadan dinlenmeden çalışıyorlardı.  Medine de o senelerde kuraklık yüzünden kıtlık çekiyorlardı, bu kıtlık yüzünden doğru dürüst yiyecek bir şeyler de bulamıyorlardı. Peygamber Efendimizin Hendek Açanlara Yemek Ziyafeti Mucizesi böyle zor günlerden birinde bu mucize gerçekleşti.

Medinede kuraklık var.O sene Arabistan ve çevresinde şiddetli bir kıtlık ve kuraklık yüzünden  tarlalarda ekinler kurudu, bahçeler de meyve sebze kuraklık yüzünden veba oldu. Medine de bundan nasibini almıştı.

 

Medine’nin bu kurak ve sıcak oluşundan, çalışan Müslümanlar Hendek kazarken çok zorluk çekiyorlardı. Böyle zor geçen günlerden bir gün, Cabirb. Abdullah Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in Çalışırken bitkin ve bir şey yemediğinin farkına varınca.

Hz. Cabir. B. Abdullah, evinin yolunu tutar, eve vardığında hanımına, “Hz. Muhammed (s.a.v) mi  son derece bitkin ve halsiz  bir şey yemediğini gördüm. Hz. Muhammed (s.a.v)’in yerinde başkası olsaydı bu açlığa dayanması mümkün değildi . Ev­de yiyecek bir şey var mı?” diye sordu.

Hz. Cabir. b. Abdullah’ın Hanımı, “Vallahi, yanımda şu Keçi yavrusu ve şu bir sap arpadan başka bir şey yok” dedi.

Hz. Cabir Keçi yavrusunu kesti, ve hanımı  arpayı el değirmeninde öğüterek un yaptı. Keçi yavrusunu kesip temizledikten sonra  çömleğe koydular, hamuru da mayalanması için beklemeye biraktılar. Keçi yavrusunda çıkan eti çömleğini tandıra koyup piş­meye bıraktılar.

Hz. Cabir evinden çıkarken hanımı, “Sakın, beni Muhammed (s.a.v) e ve ashabına  karşı utandırma!” diyerek, yemeklerinin azlığından sadece bir kaç kişiye yete bilceğini söyledi.

 

Ya Cabir. b. Abdullah Yemeğin ne kadardır?

Hz. Cabir, Hz Muhammed (s.a.v) Efendimizin  yanına geldi.

Peygamber  Efendimize dedi ki, “biraz yemeğimiz var. Yanına bir kaç ki­şi al da yemeğe gidelim!”

Peygamber  Efendimiz Hz. Cabir. b. Abdullah’a sordu.  “ Ya Cabir. b. Abdullah Yemeğin ne kadardır?” diye sordu.

Hz. Cabir, “ Arpa unundan  yapılmış ekmek ve kesilmiş bir Keçi yavrusu var ” dedi.

Bunun üzerine Muhammed (s.a.v), “Bu yemek baya çok, hem de çok güzel bir yemek olmuş!” dedi, ve devam etti: “Ey Cabir Hanımına söyle: Ben size gelinceye kadar, tandırdan eti çıkarmasın  Ekmeğide tandırdan  çıkarmasın!” Daha sonra Peygamber  Efendimiz, Hz. Cabir’in gözleri önünde, “Ey hen­dek halkı! Kalkınız; Cabir’in ziyafetine gideceğiz diye seslenir orda çalışanlara” . Hendekte  Muhacir ve ensardan Çalışan hepsi birden kalktı.

Hendekte çalışanlarların hepsiyle yemeğe geliyor

Hz. Cabir, bu durumda  şaşkın bir şekilde evine döndü. ve hanımına, “ey hanım Allah senin iyiliğini ver­sin! Hz Muhammed (s.a.v)’in, Hendekte çalışanlarların hepsiyle yemeğe geliyor! ‘İnna lillah ve inna ileyhi raciun!’ Şimdi ne yapacağız?” dedi.

Hanımı Hz. Cabir’e dedi ki, “Hz. Peygamberimiz, yemeğimizin ne kadar olduğunu sana sor­madı mı?” dedi.

Hz. Cabir, “Hz. Peygamberimiz sormuştu. Ben de söylemiştim.”

Bunun üzerine hanımı, “Utanacak olacak sensin, ben değil!” diye cevap verdi ve sordu: “Onları sen mi davet ettin, yoksa Re­su­lul­lah mı?”

Hz. Muhammed (s.a.v ),“Hz. Peygamberimiz.) davet etti” diye cevap verince, ha­nı­mı, “O, senden daha iyi bilir!” dedi.

Hz. Muhammed (s.a.v), Hendekte çalışan  ashabıyla birlikte Hz. Cabir’in evine geldiler. ashabına, “onar onar içeri giriniz” diye emretti.

Sahabeler, onar onar içeri girdiler.

Peygamber Efendimizin Hendek Açanlara Yemek Ziyafeti MucizesiHz. Muhammed (s.a.v ), yemek için bereket duası yaptı. Sonra ev ha­nımına, “Bir ekmekçi kadın çağır da sene yardım etsin ve seninle birlikte ek­mek yapsın. Çömleği­nizden de kepçe kepçe al! Ve sakın çömleği tandırdan çıkarma!” dedi.

Hz. Muhammed (s.a.v ), bunları söyledikten sonra, o mübarek elleriyle tandırın içinden ekmeği alıp çıkardı, ve ekmeği parçaladı ve üzerine biraz et koyarak sahabelere vermeye başladı.

Sahabeler yemekten yemeye başladılar, ve misafirler doyuncaya kadar ziyafet  devam etti. Peygamber Efendimizin Hendek Açanlara Yemek Ziyafeti Mucizesinde gerçekleştiğine ashabıda şahit olur.

 

Hepsi yediği halde et ve ekmekten hiçbir şey eksilmiş değildi!

Hepsi yediği halde et ve ekmekten hiçbir şey eksilmiş değildi!

Hz. Muhammed (s.a.v ), Hz. Cabir’in hanımına, “Bu kalanı da hem kendin yersin, hem de he­diye edersin. Çünkü bütün halk açlık çekiyor” buyurdu.

Hz. Cabir misafirlerine karşı mahcup olacağını düşünürken,  mahcup olmaması ve bu mucizeye tanıklık etmesinden sonra, bütün bu olanlardan sonra şehadeti ise şöyle:

“Allah’ıma yemin ederim ki gelenler bin kişiydi. Hepsi de doyup kalktılar. Buna rağmen çömleğimiz hala olduğu gibi kaynamaktaydı, hamurumuzdan da hiç bir şey eksilmedi olduğu gibi ekmek yapılmakta idi! Ondan biz yedik, konu komşuya da hediye ettik! dedi”Peygamber Efendimizin Hendek Açanlara Yemek Ziyafeti Mucizesinde, bu şekilde geçekleşmiş oldu