Pey­gam­be­r Efendimizin Mucizesi Sert Kayayı Parçalaması

Pey­gam­be­r Efendimizin Mucizesi Sert Kayayı Parçalaması

Hendek savaşından önceHendek Kazı işi devam ederken Müslümanlar Hendeğin ortasında sert bir kayayla karşı karşıya geldiler. Kayayı parçalamak için Müslümanlardan ne kadar kendine güvenen varsa hepsi tek tek hendeğe inip kayayı parçalamak için çalıştılar. Pey­gam­be­r Efendimizin Mucizesi Sert Kayayı Parçalaması

Hendeğin içindeki kayayı parçalamaya çalışırken, ellerindeki balyozla ne kadar kayaya vurulursa vursunlar, kayada ufak bır yarık bıle acamıyorlardı.Ne kadar kazma kürek, balyoz  gibi bir sürü aletleri varsa kırıldı.

Pey­gam­be­r Efendimizin Sert Kayayı Parçalaması nın başarılı olamadıklarını söylemek için yanına giderler

Hz Muhammed (s.a.v) çadırının içinde dinlenmekteydi,Kayayı kıramadıklarını  haberini verdiler: “Ya Re­su­lal­lah!  Kazı esnasında karşımıza ak bir kaya çıktı. Kayayı bir türlü parçalayamadık! Bu kayayı nasık kıracağız emriniz nedir?”

Hz Muhammed (s.a.v), balyozu getirmelerini istedi ve balyozu aldı. Hz Muhammed (s.a.v) “بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم!” di­ye­rek kayaya bir balyoz vurdu. Peygamber efendimiz balyozla vurduğu Kayanın üçte birini yerinden ayırarak kopardı ve Hz Muhammed (s.a.v), “ Allahü Ek­berالله أكبر! dedi! ve bana Şam’ın anahtarları verildi. Vallahi, ben şu anda Şam’ın kırmızı köşklerini görüyorum!” buyurdu. Sonra, Hz Muhammed (s.a.v) yine “بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم!” deyip ka­yaya bal­yozla ikinci darbeyi indirdi.

Hz Muhammed (s.a.v) Kayanın üçte biri daha parçaladı kayadan ayırdı. Yine Hz Muhammed (s.a.v), “ الله أكبر Allahü Ek­ber! Ba­na, Fars’ın anahtarları verildi! Vallahi, şu anda ben, Kis­ra’nın Me­da­yin şehrini ve onun beyaz köşklerini görüyorum!” dedi. Ondan sonra  Hz Muhammed (s.a.v) üçün­cü defa yine “بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم!” dedi ve balyozla kayaya vurdu; kayanın geri kalan kısmı­nı da yerinden kopararak ayırdı. Yine Hz Muhammed (s.a.v) “ الله أكبر Allahü Ek­ber! dedi ve bana, Yemen’in anahtarları ve­ril­di! Vallahi, şu anda ben, Sa­n’a’nın kapılarını görüyorum!” buyurdu.

Hz Muhammed (s.a.v)‘in haber verdiği bütün kazanılan muharabeler ve fetihler, Bu savaşlar ve fetihler Hz. Ömer ile Hz. Osman döneminde tek tek aralıklarla  gerçekleşti. Bu muharabeleri ve fetihlerin, hepsini tek tek gören Ebu Hüreyre (r.a.), Müslü­manlara şöyle seslendi, “Bu kazanılan muharabelerle birlikte edinilen bu fetihler, sizin için bir başlangıçtır.

Vallahi, Allah, fethedeceğiniz veya kıyamete kadar fet­h o­lu­nacak şehirlerin hepsinin anahtarlarını önceden Peygamberimiz(s.a.v) vermiştir” derdi.