Kur’an da Evlilik ile ilgili ayetler

Kur’an da Evlilik ile ilgili ayetlerNısa suresi/34

Kur’an da Evlilik ile ilgili ayetler Nısa suresi/34 : Allah’u Teala  Erkekleri kadından daha güçlü yaratmıştır.Ve Erkekler kadın üzerinde idareci, sorumlu ,ve koruyucudurlar.Allah’u teale bazı erkekleri veya bazı kadınları bir birinden bazı durumlarda (cihad, imamlık, miras gibi işlerde) birini diğerinden üstün yaratmıştır.İki tarafta ellerinde olan  kendi malları aile bireylerine harcarlar.Kadın Dinin emrettiği şekilde uygun davranan ve korunan ve namusunu koruyan biri, iyi bir saliha kadındır.kocanın  böyle bir kadına eza, cefa ve zulmetmesi uygun degildir.Eger kadın kötüyse kötülükten hoşlanıyorsa, geçimsizse, geçimsizlik yapmaya devam ediyorsa,ilk önce bu kadına  doğru, uygun bir yol göstermek, özellikle kötü davranışlardan sakındırmak için, şu ya da bu şeyi yapması ya da yapmaması konusunda uyarmak ve devam ederse birlikte yatmayın ayrı yatakta yatın.Bu yaptıklarınızdan bir sonuç alamasan hafifce dövün.Size itaat ederlerse ve davranışları degişirse  aleyhlerinde bir yol aramayın,Çünkü Allah çok büyüktür.

 

Kur’an da Evlilik ile ilgili ayetler/35

Evlilik ile ilgili ayetler Nısa suresi/35 :Eğer Eşler (Kadın ile kocanın) arasında geçimsizilik yüzünden araları açılmıssa,endişeye düşerseniz ,Ozaman bu geçimsizliği çözmek için, kadının aile  tarafından bir kişi,erkeğin aile tarafından bir kişi hakem olur.ve arabulucu aile fertleri gerçekten barıştırmak ve arayı düzeltmek isterlerse.Allah’u tealada yardımcı olur. Allah’u teala karı-koca arasındaki dargınlık yerine geçim verir. barışırlar.Şüphesiz, Allah en iyi bilendir, her şeyden haberdar olandır.

 

Kur’an da Evlilik ile ilgili ayetler/127

Evlilik ile ilgili ayetler Nısa suresi/127 : Kadınlarla ilgili olarak senden yargıda bulunmanı ve fetva isterler.

De ki : Onlar yanı kadınlarla alakalı ve hakkındaki fetvayı size Allah (c.c.) veriyor. Yazılmış olan miraslarını ve haklarını  vermeseniz, ve bu miras yüzünden yetim kızların ,evlenmesini ,nikahlanmasını istemezseniz. Yetim annesi babası olmayan kızlara, ve bu güçsüz zavallı çocuk yetimlerin  hak ve hukuku gözetme ve yerine getirmeniz hakkında kuranı kerimde size okunan ayetleri dikkate alın, uyun.Hayır adına hayr için yapılan iyiliği kuşkusuz muhakkak Allah bilir.bu ayette yetim mallarını gözetin koruyun,büyüyüncede onlara mallarını iade edin.

 

Evlilik ile ilgili ayetler

Kur’an da Evlilik ile ilgili ayetler

Kuranda evlilik ile ilgili ayetler Nısa suresi

Evlilik ile ilgili bulunan ayetler Kuranda