Hz. Muhammed (s.a.v) Kaç Yıl Oruç tutmuştur?

Hz. Muhammed (s.a.v) Kaç Yıl Oruç tutmuştur?

Hz. Muhammed (s.a.v) Kaç Yıl Oruç tutmuştur? Ramazan ayında 1 ay boyunca  oruç tutmanın Müslümanlara Farz kılınması, Hz. Muhammed (s.a.v) Medineye hicret ettikten iki sene sonra  Şaban ayında Ramazan ayında hiç ara vermeden 1 ay boyunca  oruç tutmaları Müslümanlara Farz kılındı.

Orucu Bozmanın Cezası: Kaza Ve Kefaret orucu nasıl Tutulur? buraya Tıklayın

Hz. Muhammed (s.a.v) oruç farz kılındıktan sonra “dokuz” yıl Ramazan orucu tutmuştur.

Hz. Muhammed (s.a.v) vefatına kadar  bu 9 yıl içinde 4 senesini 29 gün tutmuştur,  5 yılını da 30 gün olarak orucunu tutmuştur. 

Ramazan Orucu Kaç Gündür?

Ramazan ayı bazı senelerde 29 gün olarak oruç tutulur , bazı senelerde de 30 gün olarak oruç tutulur.
Ramazan ayı  29 gün olarak oruç tutulduğunda ay 29 olduğunda o yıl 29 gün oruç tutulur . 29 gün olarak tutulan oruç  yine tamdır.

Ramazan Orucuna ne zaman niyet edilir?  buraya Tiklayın

Neden Oruç Tutuyoruz?

Oruç İslamın beş şartından biri  olduğundan, Allah-u Teala Kur’anı Kerimde bize emredip ve farz kıldığından ve ahiret için  Allah-u Tealanın  rızasını kazanıp, ve Cennete reyyan kapısından girmek için oruç tutulur.
Ramazan ayında  orucun farz olduğunu inkar eden kafir olur, ramazan ayında oruç tutmayan günahkar olur ve ahirtte oruç tutmadığı için hesabını verir, Allah-u Teala  dilerse oruç tutmayanı affeder dilerse oruç tutmadığı için cezasını çektirir.

Oruç tutmak, Allah-u Teala ramazan ayında Müslümanların Oruç tutmaları için farz kıldığı bir ibadettir.
Oruç tutmak için  sabahleyin imsak vaktinden itibaren başlar, ve oruç akşam ezanı okunana kadar devam eder.
Oruç tutan bir Müslüman imsak vaktinden akşam ezanına kadar yemek yemez, içemez ve eşine yaklaşamaz. Orucun şartlarına uyarak oruç tutulur.