Fidan Dikme Mucizesi

Peygamberimizin mucizelerinden biri olan Fidan Dikme Mucizesi : Medine de Selman-I Farisi (r.a) Medineli bir Yahudi’nin kölesiydi. Selman-I Farisi (r.a) kölelikten kurtulup özgürlüğüne kavuşmak için Yahudi adamla bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre Yahudi’nin boş bir arazisi vardı, bu araziye Selman-I Farisi (r.a) üç yüz hurma fidanı dikecek ve bu hurma fidanları o yıl hurma getirecek ve o ürünü verdikten sonra, kırk ukıyye (900 gr.) altın verecekti. Hz. Muhammed (s.a.v) sahabelere dedi ki; “Selman-I Farisi kardeşinize yardımcı olun!” Selman-I Farisi’ye yardımcı olmalarını istedi.

Peygamberimizin bu isteği üzerine Sahabeler kendi aralarında üç yüz tane fidanın bir kısmını topladılar bir kısmını da temin edip aldılar, Selman-I Farisi (r.a)’a topladıkları hurma fidanlarını verdiler.
Hz. Muhammed (s.a.v) Selman-I Farisi (r.a) fidanları dikmemesi için tembihler; “Ey Selman! Fidanların yerini kaz ama dikme. ben gelene kadar fidanları dikilecek yerlerin toprağını kaz, çukurları hazır olsun beni bekle ben gelip dikeceğim” diye buyurdu. Selman-l Farisi (r.a) bir kısım sahabeler ile birlikte bu üç yüz hurma fidanlarının çukurlarını kazdılar. Selman-l Farisi (r.a) Hurma fidanlarının yerini Sahabelerle kazdıktan sonra Hz. Muhammed (s.a.v)’e haber verdiler.

Hz. Muhammed (s.a.v) fidanları tek tek kendi mübarek elleriyle dikti

Hz. Muhammed (s.a.v) kazılan çukurların yanına gelip, fidanları tek tek kendi mübarek elleriyle diktiler. Hz. Muhammed (s.a.v) diktiği o Fidanların hepsi bir mucize sonucu aynı yıl hurma verdi. Ama sadece hurma fidanlarından bir tanesi, Hz. Muhammed (s.a.v)’e yardımcı olsun diye sahabelerden biri tarafından dikilmişti. Sahabenin diktiği bu hurma fidanı ürün vermedi. Hz. Muhammed (s.a.v) bu durumdan haberdar edildi.

Selman-I Farisi (r.a) Yahudi’ye karşı zor durumda kalmasın ve kölelikten kurtulsun diye bu hurma fidanı yerinden söküp, tekrar kendi mübarek eliyle yerine dikti.

O Hurma fidanı da aynı yıl ürün verdi. Bütün hurma fidanları aynı yıl ürün getirdiğini gören Yahudi de sözünde durup Selman-l Farisi (r.a) azad etti. Selman-l Farisi (r.a) Hz. Muhammed (s.a.v)’in sayesinde kölelikten azad oldu. Peygamberimizin tek tek diktiği hurma ağaçlarının meyvelerinden yiyenlerde eğer her hangi bir rahatsızlığı varsa o rahatsızlığın geçtiğini görürler. Bu mucizede böylece gerçekleşmiş oldu.

Peygamberimiz efendimizin bir çok mucizesi vardır. Diğer mucizeleri hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.