18 Mart Çanakkale Zaferinin Anlamı Ve Önemi Ne !

Türkiye Cumhuriyeti için, 18 Mart Çanakkale zaferinin büyük önem taşımaktadır. Dünya tarihine geçen bu büyük savaşta, İngilizler ve Anzaklar ve Fransız kuvvetleri ile birlikte Çanakkale Gelibolu Yarımadasını geçememiştir, İngiliz, ve Anzaklar ve Fransız askerlerini tahliye etmek zorunda kalmıştır. Çanakkale Gelibolu da her siperde ve mevzide ayrı ayrı bir destan yazan kahraman Türk askerleri, düşman olan İngiliz, ve Anzak ve Fransız askerlerine karşı büyük mücadele vererek, emperyalizme ve tüm bu devletlere karşı dünya literatürüne geçen kahramanca ve destansı bir savaş vermiştir Türk halkı ve askeri. İşte, 18 Mart Çanakkale Zaferi anlamı ve önemi…18 Mart Çanakkale Zaferinin Anlamı Ve Önemi Ne !

ÇANAKKALE ZAFERİ ANLAMI VE ÖNEMİ!

18 Mart Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Muharebeleri, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf ( İngiliz ve Anzak ve Fransız) Devletleri arasında Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda yapılan deniz ve kara savaşlarıdır. İtilaf ( İngiliz ve Anzak ve Fransız) Devletleri; Büyük Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul’u alarak İstanbulla birlikte Çanakkale boğazlarınıda alarak kontrolünü ele geçirmektir,

Ancak İtilaf ( İngiliz ve Anzak ve Fransız) Devletleri saldırıları başarısız olmuş ve bu devletler geri çekilmek zorunda kalmışlardır. İtilaf Devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu Kara ve deniz savaşı sonucunda her iki taraf da çok fazla ağır kayıplar vermiştir. 18 Mart Çanakkale Zaferinin Anlamı Ve Önemi Ne !

ÇANAKKALE

Türk’ün Çanakkalesi geçilmez dediler,

Analar babalar ağladı, oğullar savaştı.

Türkü, Kürdü, çerkezi, lazı

Ne olursa olsun dediler,

Hep birlikte cepheye gittiler;

Allah Allah diyerek savaştılar

Türkü, Kürdü, çerkezi, lazı

Hep birlikte Kazandılar bu büyük zaferi!

Türk’ün Çanakkalesi geçilmez dediler!