Peygamber Efendimizin Ayak İzi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in Ayak İzi Nasıl Oluştu?

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) mermer veya kaya gibi sert cisimlerin üzerine çıktığında veya bastığı zaman bunların üzerinde mührü andıran bir iz bırakırdı. Kumun üzerine bastığında veya yürüdüğünde, veya yumuşak toprak üzerine, çimenliklere bastığı zaman ayaklarının izleri çıkmazdı. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in ayak izi mucizesi sadece ve sadece yalnız Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e aittir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in ayak izlerinin sert yerlerde iz bırakması, Sahabeler tarafından görülür ve bunun bir mucize olduğunun farkına varılır. Hz. Muhammed (s.a.v)’in bu ayak izleri Hz. Peygamberimiz ‘in vefatından sonra bazı Sahabeler tarafından hatıra kalması için bu sert yerlerden özenle çıkarılıp muhafaza altına alınmıştır.

Peygamber Efendimizin Ayak İzleri Nerede?

Bir insanın veya dünyada yaşayan canlıların hangisi olursa olsun bir mermer veya kaya parçası üzerine basmalarına rağmen ayak izi bırakması kesinlikle mümkün değildir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in çeşitli devletlerde halen daha muhafaza ve koruma altına alınan taşlar üzerinde ayak izleri mevcuttur. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in mucizesi ayaklarının izi olan bu taşlar veya mermerler Hz. Muhammed (s.a.v ) anımsamak ve hatırlamak için yüz yıllarca saklanmış bizzat elden ele emanet edilerek korunmuştur. Özellikle Müslüman devlet adamları, padişahlar bu değerli yadigarları çok önemli yerlerde özel muhafaza ve koruma altına alarak, saklamışlardır, çok özel günlerde dini günlerde ve bayramlarda ziyarete açmışlar ve ziyaret etmişlerdir.

Türkiye’de bulunan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in ayak izi ise, İstanbul, Topkapı Sarayı’nda Mukaddes Emanetler Dairesi’nin bir bölümünde muhafaza altındadır. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v ) Mirac’a çıkarken Kubbet-üs-Sahra’da bulunan kayanın üzerine basarak Mirac’a çıkmıştır.  Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v )’in mübarek ayak izi bulunan o taş Hırka-i Saadet odasında bir dolap içinde muhafaza edilmektedir. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v )’in Mirac’a çıkarken üstüne bastıkları bu mübarek kayanın üzerine Filistin de Kubbet-üs-Sahra adıyla bilinen bina yapılmıştır.

Peygamber Efendimizin Mucizeleri ile İlgili Tüm Yazılar