Muharrem Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur Ve Hangi Günlerde Tutulur

Muharrem Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur Ve Hangi Günlerde Tutulur

Muharrem Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur Ve Hangi Günlerde Tutulur

Muharrem ayında oruç ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar.Muharrem Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur Ve Hangi Günlerde Tutulur? İslam dininde Muharrem ayı en önemli aylardan biridir.  

Muharrem ayı Hicri yılbaşı olarak kabul edilir İslam aleminde. Müslümanlar tarafından Muharrem ayında oruç tutmak başta gelen ibadetlerdendir. Müslümanlar Muharrem ayına özel olarak ibadetlerini yaparlar.

MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLAR?

Hz. Muhammed (s.a.v),  622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü Hz. Muhammed (s.a.v) ile Hz. Ebu-Bekir, Medine’nin Kuba köyüne geldiler. 20 Eylül Pazartesi günü tarihi Müslümanların şemsî yılbaşı oldu.

MUHARREM AYININ ORUCU NASIL TUTULUR?Muharrem Ayı Orucu

Muharrem ayının 9, 10, 11, günü ve Ayriyeten Muharrem Ayında Aşure günü tutulan  oruc daha faziletlidir. Ama Muharrem ayının diğer günlerind de oruç tutulmasında bir sakınca yoktur.

Muharrem orucu, Ramazan Ayı orucu gibi imsakta başlar akşam ezanının okunmasıyla son bulur. Hz. Muhammed (s.a.v), Aşure orucunu da tavsiye etmiştir, Hz. Muhammed (s.a.v) Muharrem aylarında üç gün oruç tutulmasının faziletli olacağını bildirmiştir. İlk gün Aşureden önceki gündür, 2. Gün Aşure günü ve 3. Gün Aşureden sonraki gündür. Aşure günü, Muharrem ayının 10,nun cu günüdür. Muharrem Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur Ve Hangi Günlerde Tutulur

Hazreti Enes (r.a)’dan rivayet edilmiştir: Hz. Muhammed (s.a.v) buyurdu ki:

“1 kişi Muharrem ayındaki Perşembe günü Cuma günü ve Cumartesi günü üç günü (arka arkaya) oruçlu olarak geçirirse, o kişiye 900 sene (nafile) ibadet etmiş sevabı yazılır.” (Safuri, Nüzhetül Mecalis: 1/156)