İslam da kadın hakları ayet ve hadis

İslam da kadın hakları ayet ve hadis

İslam da kadın hakları ayet ve hadis: Eşlerinizi kırmayın, üzmeyin kadınlar allah’ın size emanetidir.Onlara iyi davranın onlara iyilik edin  (Müslim)

Bir Müslüman Eğer eşiniz kötü huyluysa ona kızmayın! Eşinizin iyi huylarıda vardır.  (Müslim)

Kadın Erkeğe göre daha güçsüz yaratılmıştır.Onun güçsüzlüğüne karşı susun altan alın, Evdeki kusurlarını ve hatalarını görmezden gelin. İbni lal)

Hanımının kötü davranışlarına ve huylarına, kötü alışkanlıklarına katlanan erkek,çok büyük sıkıntılara tahammül ve sabreden erkek Hz.Eyup gibi ödüllendirilir.
Kocasının kötü davranışlarına ve huylarına, kötü alışkanlıklarına katlanan kadın,çok büyük sıkıntılara tahammül ve sabreden kadında Hz. Asiye gibi sevaba kavuşur.

Hanımıyla kırmadan, incitmeden, şakalaşır,eğlendirir, ve yüzünü güldürürse Allahü Teala o kulunu sever,ve yaşamlarını devam etmesini sağlayan, ve onlara fayda sağlayan, yenilebilen ve içilebilenleri artırır, ve maddi ve manevi her şeyden faydalandırır.   (İbni lal)

En iyi mümin hanımına çok iyi davranan ve iyilik yapmayı seven ve güzel olan nitelikli kimselerdir. (Tirmizi)

Hanımının haklarını ve borcunu ödemeyenin, kıldığı namazları, tuttuğu oruçları kabul olmaz. (Mürşid-ün-nisa)

Hanımına suçsuz ve sebebsiz el kaldıran, suçlu olsa bile Allahü Tealaya ve Resulüne isyankar olur. kıyamette Hanımına suçsuz ve sebebsiz el kaldıran, suçlu olsa bile dövenin düşmanı ben olurum.   (R. Nasıhin)

Kadınlara ancak soylu olan kişiler, ve onur sahibi olanlar değer verir. Kadınları ancak haysiyetsiz ahlaksız ve kötü olan kişiler hor görür. (İ. Asakir)

Kız çocukları hakkında ise; Hz.Muhammed (s.a.v), (Kız çocuklarını değersiz, önemsiz ve hor görmeyin) buyurdu. Hor görmek islam dinini bilmemekten ileri gelir. Dinimizde, kadının ve kız çocuklarının önemi büyüktür.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kızlarınıza altın ve gümüş ile ve güzel elbiseler giydirin ve süsleyin!  saygı görmeleri için en güzel hediyelerle bağışta  bulunun! (Hakim)