Hz. Peygamberimizi Öldürme Görevi Hz. Ömer’e Verilir

Sert bir huya sahip olan Kureyşliler, putlara tapmadıkları ve din değiştirdiği için Müslümanlara aşırı tepki gösterenlerin başında yer almaktaydı. Dedelerinin dinini inkar eden Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’i öldürmeye karar vermişlerdi. Kureyşliler öldürme görevini Hz. Ömer’e verdiler.

Hz. Ömer, Peygamber Efendimizi öldürmek için Hz. Muhammed (s.a.v ) bulunduğu yere doğru giderken, aniden yolda Nuaym b. Abdullah ile karşılaştı. Nuaym b. Abdullah, Ömer’in ne yapmak istediğini sorup öğrenince ona, “Ya Ömer senin kız kardeşin ve enişten ikisi de Hz. Muhammed’in dinine girmişler” dedi. Hz. Ömer kız kardeşinin ve eniştesinin Hz. Muhammed (s.a.v)’in dinine girdiklerini öğrenince , bu sefer öfkeyle kız kardeşinin evine yöneldi.

Eniştesinin evinin önüne geldi. Kapıya yaklaştığında bazı sesler duymaya başladı. Evin içerisinden gelen sesler hiç duymadığı ve kulağa hoş gelen seslerdi. İçerde Kur’an okunmaktaydı. Hz. Ömer kapıyı çalınca, içerdekiler okumayı kesip, Kur’an sayfalarını sakladılar. İçeri giren Hz. Ömer ne okuduklarını sordu cevap alamayınca, eniştesini ve kız kardeşini dövmeye başladı.

Kız kardeşi Hz. Ömer’e, İslam dinine ve Hz. Muhammed’in Allah’ın resulü ve elçisi olduğuna kesin olarak inandıklarını ve bu dinden dönmeyeceklerini söyledi. Kız kardeşinin ağlaması karşısında Hz. Ömer kız kardeşinin üzülüp ağlamasına dayanamadı. Eniştesine okudukları şeyleri görmek istediğini söyledi. Hz. Ömer’e verilen sahifelerden Kur’an ayetlerini okuyan Ömer, hemen orada iman etti. Ömer Hz. Muhammed (s.a.v)’in nerede olduğunu sordu.

Hz. Muhammed (s.a.v)’in Daru’l-Erkam’da olduğunu öğrenince Hz. Ömer derhal Daru’l-Erkama doğru gitmeye başladı. Daru’l-Erkama vardığında kapıyı açtırdı, içeriye girdi. İçeri girer girmez Hz. Muhammed (s.a.v), Ömer’in iki yakasını tutarak; Ya Ömer Müslüman ol! Allah’ım, Ömer bin Hattab’a hidayet ver!” dediğinde, Ömer b. Hattab, hemen Şahadet getirerek iman ettiğini açıkladı. Hz.Ömer, İslam dinini kabul eden 39. kişi olmuştu.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Peygamberimiz, Ebu Bekir ve Ömer Gece Ne Arıyorlar?