Ağaçların ve Dağların Selam Vermesi Mucizesi

Peygamber Efendimizin Mucizelerinden biri de kendisini gören ağaçların ve dağların selam vermesi mucizesidir.

Hz. Muhammed (s.a.v) işinden dönüp evine gitmekte olan bir göçebeye rastladı. Ona “Daha hayırlı işe dön” dedi. Göçebe “Bu hayırlı iş nedir?” diye sordu. Hz. Muhammed (s.a.v) ona tevhid kelimesini okudu. (Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in kulu ve elçisi olduğunu) söyledi. Göçebe: “Bu söylediklerinin kanıtı nedir, beni nasıl inandıracaksın?” diye sordu. Hz. Muhammed (s.a.v) “İşte oradaki ağaç söylediklerime şahittir.” diye buyurdu. “Allah’ın birliğine benim de O’nun peygamberi olduğuma şehadet eder” dedi.  Oradaki ağaç bu konuşma üzerine sağa sola sallanarak kökleri ile birlikte topraktan çıkarak, Hz. Muhammed (s.a.v)’in huzuruna gelip durdu. Göçebenin yanında söylediği sözün doğru olup olmadığını ağaca sordu. Ağaç kelime-i tevhidi (Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğunu) üç kere arka arkaya tekrar etti. Hz. Muhammed (s.a.v) ağaca emretti, çıktığı yere tekrar giderek yerleşti. Bunu gören göçebe de Müslüman oldu. [Ebu Nuaym]

Hz. Muhammed (s.a.v), Taif şehrine ashabıyla acelece gitmekte iken, yolda durup bir yerde dinlenmek için vakitleri yoktu. Hz. Muhammed (s.a.v) ve  ashabı gece ve gündüz durmadan develeri ve atlarıyla sırtında bazen yatarak yol alıyorlardı. Yolda giderken Hz. Muhammed (s.a.v)’in atının önüne büyük bir sidre ağacı çıktı. Hz. Muhammed (s.a.v)’i rahat geçebilmesi  için Allah’ın izniyle o sidre ağacı ikiye bölündü. Hz. Muhammed (s.a.v)’in Atı hiç durmadan ve yön değiştirmeden ortasından geçti. Bu ağaç uzun zaman o şekilde kaldı.

Ağaçlar akıl sahibi insanlar gibi Hz. Muhammed (s.a.v)’i dinler tanırdı. Ağaçların ve dağların selam vermesi mucizesi ile ilgili Hz. Ali (r.a.) anlatıyor:

“Hz. Muhammed (s.a.v) ile birlikte Mekke’de idim. Birlikte bir yere gitmiştik. Hz. Muhammed (s.a.v)’in karşısına çıkan her ağaç ve her dağ Hz. Muhammed (s.a.v)’e selam veriyor ve “Allah’ın selamı üzerine olsun Ey Allah’ın Resulü!” diyordu.”(Tirmizi)

Peygamberimiz efendimizin bir çok mucizesi vardır. Diğer mucizeleri hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.