Müslüman olmayanların Kabe’ye Girmeleri niçin yasaklandı ?

Müslüman olmayanların Kabe’ye Girmeleri niçin yasaklandı ?

Hz. Muhammed (sav) Bayramın birinci günü Hz. Ali’ye Kabe adabıyla ilgili ayet-i kerimeleri ilan etmesini söyledi ve bugünden itibaren Beytullah’a Müşriklerden hiç kimse girmeyecektir dedi.

Çünkü Müşrikler Kabe’de Çıplak olarak tavaf ediyorlardı.

Hz. Ali (ra) Hz. Ebubekir (ra)’ın arkasından Kabe ye gitti ve bayramın birinci günü olduğu için tüm Müslümanlar orada bulunuyordu.

Kurban bayramının birinci günü Müslümanlar Hac’da Şeytan taşlamak için gittikleri Akabe Cemresinin yapıldığı yerde bulunuyordu, ve Hz. Ali (ra) Akabe Cemresi yanında ayağa kalkarak, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in kendisine verdiği bu vazifeyi hutbede kuran’ı kerimden bazı ayetler okuduktan sonra Hz. Muhammed (sav) söylediği şartları, maddeleri bütün herkese duyurdu. Müslüman olmayanların Kabe’ye Girmeleri niçin yasaklandı ?

Hz. Ali (ra) Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in emr ettiği şu dört maddeyi bütün orada bulunan herkese du­yurdu:

1- Cennete ancak Müslümanlar girebilecektir.

2- Kabe, bundan sonra hiç bir zaman çıplak olarak tavaf edilmesine izin verilmeyecektir, (Kafirlerin bu şekilde tavaf ettikleri ve bid’atlerine son verilecektir.)

3- Bu yıldan itibaren hiç bir müşrik kabe’ye yaklaşmayacaktır.

4- Yalnız Resulullah ile antlaşma yapmış ve bu antlaşmaya sadık kalan müşrikler hakkında, belirlenen o süre bitene kadar antlaşma maddelerine sadık kalınacaktır.

Bu hutbeden sonra, müşrikler hac’a gelmemiş ve Beytullah, çıplak olarak tavaf edilmemiştir.

Bu hutbeden sonra, Kabe-i Muazzama, nasıl putlardan temizlendiği gibi müşriklerden de temizlenmiş oldu. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in yapacağı büyük hac için hazır bir hale gelmiştir.

İbn-i Hişam, IV, 201; Tirmizi, Hac, 44/871; Vakıdi, III, 1077.